Достапни линкови

Грција се задолжи со обврзници


Мерките за штедење на власта предизвикаа немири во земјата - од протестите на 23-ти февруари годинава
Грција полече повеќе од една и пол милијарда евра во народната каса од продажбата на обврзници. Власта го постигна тоа со издавање на 26-неделни обврзници по каматна стапка од 4,7 проценти. Продажбата на обврзниците се случува во услови на инвестициска вознемиреност, откако меѓународна агенција за рејтинг одлучи да го намалит рејтингот на задолжената држава за три степени. Ваквиот потег ги вознемири властите, кои потегот на агенцијата „Мудис“ го нарече „комплетно неоправдан“.
XS
SM
MD
LG