Достапни линкови

Исламската конференција бара зона на забранети летови над Либија


Организацијата на исламската конференција денеска им се придружи на меѓународните повици за воспоставување зона на забранети летови над Либија како одговор на воздушните напади на силите лојални на Муамер Гадафи врз позициите на бунтовниците во земјата. Вчера генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека за таков потег претходно е потребно одобрување од Обединетите нации. Во меѓувреме агенциите јавуваат за нови денешни воздушни напади врз нафтеното пристаниште Рас Лануф.
XS
SM
MD
LG