Достапни линкови

Младите во Кувајт на антивладини протести?


Парламентот на Кувајт
Неколку младински организации во Кувајт за денеска планираат протести кои не се дозволени од власта. Тие бараат заминување на премиерот шеик Насер ал Сабах, како и поголеми политички слободи. Некои од нив бараат именување на нов премиер кој нема да биде од семејството Сабах кое владее во Кувајт скоро 250 години. Кувајт има парламент, но политичките партии се забранети.
XS
SM
MD
LG