Достапни линкови

Обама предложи нови мерки за затворениците во Гвантанамо


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама ќе покрене двегодишно замрзнување на воените судења на затворениците во Гванатанамо. Во неговото соопштение е наведено дека Обама ќе започне и нов процес со кој ќе бидат задржани притворените кои не се обвинети или осудени, бидејќи е опасно да бидат пуштени на слобода. Според Обама мерките ќе помогнат терористите да бидат изведени пред лицето на правдата.
XS
SM
MD
LG