Достапни линкови

Турција жали за застојот во преговорите со ЕУ


Турскиот министер за надворешни работи ахмет Давутоглу
Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави дека жали за застојот во преговорите за членство на Турција во ЕУ. Давутоглу побара од Унијата стратешка визија во одност кон Турција. Тој изрази разочараност за одлуката на ЕК која не даде препорака за отпочнување на разговори со Анкара за визната либерализација.Земјата и ЕУ не успеаа да отворат ново поглавје од преговорите во последните осум месеци, што е најдолг период од почетокот на преговорите од 2005 година.
XS
SM
MD
LG