Достапни линкови

САД се извини за смртта на девет деца од Авганистан


Роберт Гејтс
Американскиот државен секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска се извини за несаканото убиство на деветмина деца од Авганистан минатата недела, опишувајки го инцидентот како пропуст. На заедничка прес – конференција со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Кабул, Гејтс рече дека Соединетите американски држави се добро позиционирани за извлекување на нивните војници во Јули, како дел од планот за предавање на одговорноста за безбедноста во земјата на авганистанските власти, што треба да се случи до 2014 година.
XS
SM
MD
LG