Достапни линкови

„Дискавери“ привршува со последната вселенска мисија


спејсшатлот „Дискавери“
Американскиот спејсшатл „Дискавери“ денеска за последен пат се одвои од Меѓународната вселенска станица. Најупотребуваното летало во американската флота денеска привршува со последната деветдневна мисија а се очекува да слета на Земјата во среда на деветти мај. Американската вселенска агенција НАСА ја исклучува од употреба својата флота на вселенски летала поради високи оперативни трошоци.
XS
SM
MD
LG