Достапни линкови

Почна судењето на екс-претседателот на Франција


Жак Ширак
Судскиот процес против поранешниот француски претседател Жак Ширак почна денеска во Париз. Станува збор за прво судење на поранешен претседател во поновата историја на Франција. Ширак се соочува со обвинениа за корупција при извршувањето на функцијата градоначалник на главниот град на земјата од 1995 до 2007 година. Доколку се прогласи за виновен, Ширак може да добие затворска казна во времетраење од десет години или парична казна во висина од 150,000 евра.
XS
SM
MD
LG