Достапни линкови

Пахор - Билатералните прашања закана на Балканот


Борут Пахор
Нерешавањето на билатералните прашања како што се меѓу Македонија и Грција и меѓу Србија и Косово, како и случајот со Босна, може да го загрози мирот на Балканот, оценува словенечкиот премиер Борут Пахор.
Во интервју за „Франс прес“ пред неговата посета на Париз каде што ќе има средба со францускиот претседател Николас Саркози, Пахор вели дека ЕУ мора да продолжи со проширувањето на Балканот за да се обезбеди траен мир и стабилност на регионот.
XS
SM
MD
LG