Достапни линкови

Во Турција уште 5 новинари обвинети за заговор


Анкара - подршка за затворените новинари
Судот во Турција обвини уште 5 новинари за вмешаност во обидот за заговор против про – исламската влада. Ова се случува еден ден откако Судот обвини и нареди притвор за двајца познати новинари за истиот заговор.
Тоа предизвика големи реакции на опозицијата, голем дел од медиумите во земјата. Реагираа и САД и ЕУ како и повеке меѓународни групи за човекови права.
Во Турција во Јуни ќе бидат одржани парламентарни избори на кои партијата на Премиерот Реџеп Ердоган ќе бара трет мандат.
XS
SM
MD
LG