Достапни линкови

Протести пред амбасадата на САД во Бахреин


Манама - протести на 2 Март
Стотици шиитски опозиционери денеска се собраа пред американската амбасада во главниот град на Бахреин – Манама. Тие наведуваат дека Вашингтон дава помала подршка на кампњата за промени во Бахреин отколку во Тунис или Египет. Бахреин се смета за посебно важен за САД затоа што е домаќин на 5 тата американска флота – главна контра тежа на иранското влијание во регионот. Демонстрантите во Бахреин, претежно шиити бараат политички промени во Кралството во кое владее сунитска династија.
XS
SM
MD
LG