Достапни линкови

Роберт Гејтс во ненајавена посета на Авганистан


Американкиот секретар за одбрана Роберт Гејтс
Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс пристигна во главниот град на Авганистан Кабул во ненајавена посета. Тој пристигна во Авганистан, по инцидентот во кој загинаа 9 деца, при напади на НАТО силите. Меѓународните сили мислеле дека станува збор за бунтовници кои претходно ја нападнале воената база во провинцијата Кунар. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, му пренел на генарал Дејвид Петреус дека извинувањето не е доволно.
XS
SM
MD
LG