Достапни линкови

Јапонскиот министер за надворешни работи најави оставка


Сеији Маехара
Министерот за надворешни работи на Јапонија најави поднесување оставка од функцијата по прифаќање на политичка донација од странски државјанин. Сеији Мехаера ја најави одлуката два дена откако призна дека прифатил донација од корејски државјанин. Примање политички донации од странци е строго забрането во Јапонија.
XS
SM
MD
LG