Достапни линкови

Нов рекорд за најбрза тениска серва


Хрватскиот тенисер Иво Карлович го сруши светскиот рекорд за најбрза серва. Меѓународната тениска федерација соопшти дека Карлович го постигнал успехот на мечот против германски противник на „Дејвис Клубот“. Тениската топка патувала со брзина од 251 километар на час. Тоа е повеќе од претходниот рекорд на американецот Енди Родик кој сервираше топка со 249 километри на час.
XS
SM
MD
LG