Достапни линкови

Шестмина загинати во Ирак


Од немирите во Басра пред два дена
Експлозија на бомба поставена покрај пат уби шестмина и рани дванаесет лица во провинцијата Басра во југот на Ирак. Али АЛ Малики, првиот човек на советот за безбедност на Басра рече дека мета на бомбашкиот напад бил американски воен конвој, но наместо тоа, екслозијата погодила патнички автобус во кој имало жени и деца. Минатиот месец околу 200 луѓе загинаа во насилствата во земјата.
XS
SM
MD
LG