Достапни линкови

Почина придружникот на Че Гевара


Постер од Че Гевара
Човекот кој го придружуваше кубанскиот левичарски револуционер Че Гевара на неговата легендарната мотоциклистичка обиколка на земјата во педесетите години ма минатиот век, почина денеска на 88 годишна возраст. Алберто Гранадо, доктор по потекло од Аргентина, осум месеци патуваше со Гевара, со кого ги документираше сиромаштијата и дискриминацијата меѓу населението. Патувањето, подоцна ги поттикна анти-капиталистичките погледи на Гевара а патешествието на двајцата моторциклости беше опишано во филм, изрежиран согласно записите во нивните дневници.
XS
SM
MD
LG