Достапни линкови

Парламентарни избори во Естонија


Estonia -- map, flag
Денеска во Естонија се одржуваат парламентарни избори. Според првичните проценки, коалицијата на чело со Реформиситичката партија најверојатно ќе го добие мнозинството гласови, со што актуелниот премиер Андрус Ансип би добил уште еден мандат. Владеачката коалиција до сега имаше строга финансиска политика, поради која Естонија е 17 земја во Светот која го воведе еврото како официјална валута. Најголемата опозициска партија во земјата се соочува со обвиненија дека е финансирана од Русија.
XS
SM
MD
LG