Достапни линкови

Протести во Александрија против безбедносната служба


Стотици демонстранти во египетскиот град Александрија се обиделе да влезат во зградата на службата за безбедност. Според некои информации, најмалку 3 лица биле повредени кога безбедносните служби отвориле оган врз демонстрантите, меѓутоа властите ги демантираа ваквите тврдења. Инаку, демонстрантите бараат расформирање на оваа служба поради кршењата на човековите права за време на режимот на соборениот претседател Хосни Мубарак.
XS
SM
MD
LG