Достапни линкови

Почина Микаил Симонов - творец на рускиот авион Сухој


Протип на 5 тата генерација
Како што соопшти компанијата Сухој, починал Микаил Симонов на 81 година. Тоа беше човекот кој го дизајнираше рускиот борбен авион Сухој, кој е окосница на воздушните сили на многу земји во светот и кој на Русија и донесе милијарди долари.
Симонов започна како инжинер во 50 ти те години на 20 век а на компанијата Сухој и се приклучи во 1970. Тој ги креираше бомбардерот Сукои 24 и борбениот напаѓач Сукои 27.
XS
SM
MD
LG