Достапни линкови

Пакистанскиот Премиер одржа говор за убиениот христијански министер


Погребна церемонија за Шахбаз Бати
Премиерот на Пакистан Јусуф Раза Гилани денеска на погребната церемонија на министерот Шахбаз Бати вети дека ке биде сторено се за одговорните да бидат доведени пред лицето на правдата. Полицијата ги блокира возилата околу црквата во Исламабад каде се одржува церемонијата.
Тој беше министер за малцински прашања и единствен христијанин во владата на Пакистан и беше убиен од исламски екстремисти. Ал Каеда и пакистанките талибанци ја прифатија одговорноста за убиството на Бати кој се противеше на контроверзните закони за богохулство. Премиерот Гилани во својот говор за министерот не ги спомна законот и Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG