Достапни линкови

Во повеќе градови во Ирак започнаа анти владини протести


Демонстрантите се собираат во центарот на Багдад каде ирачките безбедносни сили забранија движење на возила поради планираните анти - владини протести поради корупција невработеност и сиромаштијата. Денешните протести кои се одвиваат и во други градови се наречени „Ден на Гневот“ со кој се одбележува една година по парламентарните избори. Во Ирак протести има цел месец, но најголеми беа минатиот петок кога 16 лица загинаа а 100 тина беа повредени.
Како резултат на протестите, три провинциски Гувернери и Градоначалникот на Багдад поднесоа оставка.
XS
SM
MD
LG