Достапни линкови

Уште еден петок и уште еден „Ден на Гневот“ во Ирак


Басра
Ирачките безбедносни сили забранија движење на возила во Багдад и други градови поради планираните анти - владини протести поради корупција невработеност и сиромаштијата.
Денешните протести се наречени „Ден на Гневот“ со кој се одбележува една година по парламентарните избори.
Во Ирак протести има цел месец, но најголеми беа минатиот петок кога 16 лица загинаа а 100 тина беа повредени. Како резултат на протестите, три провинциски Гувернери и Градоначалникот на Багдад поднесоа оставка.
XS
SM
MD
LG