Достапни линкови

Одложено судењето на Американецот кој застрела двајца Пакистанци


Пакистанскиот суд денеска повторно го одложи судењето на Американецот Рејмонд Дејвис, обвинет за убиство на двајца Пакистанци. Овој случај ги заостри односите меѓу Соединетите Држави и Пакистан, бидејки Вашингтон тврди дека Дејвис има дипломатски имунитет и треба да биде ослободен, а пакистанските власти ќе му судат за двојно убиство и се соочува со смртна казна. Дејвис изјави дека на 27-ми јануари, во Лохоре застрелал две лица во самоодбрана.
XS
SM
MD
LG