Достапни линкови

Чавез иницира посредување за конфликтот во Либија


Претседателот на Венцуела Уго Чавез разговарал со либијскиот лидер Моамер Гадафи за можноста од формирање блок на пријателски земји кои би помогнале во решавањето на кризата во Либија. Според идејата на Чавез, би бил формиран Комиет за мир, кој би посредувал меѓу режимот на Гадафи и бунтовниците. Не е познато кои земји би учествувале во ваквата иницијатива на Чавез, кој се смета за близок сојузник на Гадафи.
XS
SM
MD
LG