Достапни линкови

Француски инвестиции во Русија


Францускиот енергетски гигант Тотал за околу 4 милијарди долари ќе купи 12 насто од акциите на најголемиот руски снабдувач со гас Новатек. Со договорот, потпишан во Москва, француски Тотал ќе има и 20 насто учество во проектот за експлоатација на природен гас на Арктикот. Рускиот премиер Владимир Путин, кој присуствуваше на потпишувањето на договорот, оцени дека станува збор за одлична бизнис зделка.
XS
SM
MD
LG