Достапни линкови

Антивладини протести во Хрватска


Антивладини протести во Хрватска
Околу 5.000 луѓе присуствуваа на вчерашниот антивладиниот протест на Цветниот плоштад во Загреб, од каде што тргнаа во прошетка, прво кон плоштадот Свети Марко, каде што е седиштето на Владата на Јадранка Косор, а потоа и кон седиштето на владејачката партија ХДЗ. Доцна вечерта десетици демонстранти успеале да се доближат до местото каде што живее премиерката Косор. Кордон полицајци ја чува зградата каде што живее таа. Демонстрантите извикувале барајќи нејзина оставка и избори. Антивладини протести се одржаа и во Риека, Пула и Сплит.
XS
SM
MD
LG