Достапни линкови

Обединетите нации го осудија убиството на пакистанскиот министер


од местото на убиството во Исламбад
Шефот за човекови права при Обединетите нации Нави Пилај испрати апел до владата на Пакистан да ја подржи реформата на законите против богохулење, осудувајки го убиството на министерот за верски малцинства Шабаз Бати. Единствениот министер од христијанска вероисповед денеска беше застрлан во Исламбад. Пакистанските талибанци ја преземаа одговорноста за нападот.
XS
SM
MD
LG