Достапни линкови

Околу половина милијарда евра помош за Украина од Европската комисија


Штефан Филе и Серхиј Клујев денеска во Брисел
Европската комисија ќе обезбеди 470 милиони евра финансиска помош за Украина за подобрување на владеењето на правото и доброто управување во земјата. Договорот за помош го потпишаа еврокомесарот за проширување Штефан Филе и украинскиот вицепремиер Серхиј Клујев. Вицепремиерот е во официјална посета на Брисел на дискусии за договорот за асоцијација и слободна трговија меѓу Украина и Европската унија.
XS
SM
MD
LG