Достапни линкови

ЕК го усвои извештајот за Хрватска, се препорачуваат повеќе реформи


Belgium -- A view of the Berlaymont building, headquarters of the European Union Commission, Brussels, 20Jun2007
Европската комисија денеска усвои извештај за напредокот на Хрватска во процесот на евроинтеграции, со препорака за понатамошни реформи во судството и интензивирање на борбата против корупцијата. Во извештајот се забележуваат и проблеми од областа на заштита на малцинствата како и и правата на бегалците кои се враќаат во земјата. Хрватска затвори 28 од вкупно 35 поглавја во предпристапните преговори со Европската унија.
XS
SM
MD
LG