Достапни линкови

Последниот лидер на Советскиот сојуз одликуван со орден


Рускиот претседател Димитриј Медведев (лево) со Михаил Горбачев
Рускиот претседател Димитриј Медведев го одликуваше Михаил Горбачев со орденот Андреи Первозвани, за посебни придонеси како последниот лидер на Советскиот сојуз. Одликувањето претставува изразување на благодарност на државата за работата на Горбачев, рече претседателот Медведев. Осумдесет годишниот поранешен претседател и претходно примаше пофалби од западните земји за спроведување реформи кои придонеле кон рушење на комунистичкиот режим.
XS
SM
MD
LG