Достапни линкови

Немири во Ерменија, се бара распуштање на владата


од денешниот марш
Илјадници подржувачи на ерменската опозиција денеска маршираа низ улиците на главниот град Јереван, барајки распуштање на владата. Демонстрациите се одржуваат на тригодшинината од немирите кои настанаа на денешен ден во 2008 година, за време на кои десетмина загинаа. Денеска ерменските власти прогласија вонредна состојба, обвинувајки ја опозицијата дека сака со сила да дојде на власт. Демонстрантите, пак, велат дека власта се обидува да ја сокрие вистината за случувањата од пред три години.
XS
SM
MD
LG