Достапни линкови

Немири во југот на Киргистан


Група од 500 лица запалиле куќа на бизнисмен во Киргистан, кого го обвинуваат за убиството на локален даночен инспектор, соопшти полицијата. Властите употребиле сила за да ја растурат толпата која денеска се насобрала во градот Нокат во јужниот регион Ош. Демонстрантите првично барале информации за убиството на 45 годишниот Сагибек Алимбаев, кој беше пронајден мртов од прострелна рана во неговиот автомобил.
XS
SM
MD
LG