Достапни линкови

Кризна ситуација на либиската граница со Тунис


Ситуацијата на северната граница на Либија со Тунис е стигната до кризна точка, соопшти агенцијата за бегалци при Обединетите нации(УНХЦР). Во изминативе десет дена биле регистрирани повеќе од 70.000 бегалци. Портпаролот на УНХЦР Мелиса Флеминг рече дека вчера на граничниот премин кон Тунис имало 14.000 лица, а денеска се очекуваат околу 15.000 бегалци.
XS
SM
MD
LG