Достапни линкови

Дел Понте би ја истражувала трговијата со човечки органи на Косово


Карла дел Понте
Поранешниот главен обвините на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте во интервју за швајцарскиот весник „Ноје цирхер цајтунг“ изјави дека би сакала да ја истражува трговијата со човечки органи во Косово и се заложи за формирање на независна, меѓународна институција која ќе ја води истрагата.
Дел Понте, која во нејзината книга пишува и за овој случај, изјави дека добро ги познава досиејата, врските и оти брзо би ја спровела истрагата.
- „Ќе видиме колку е силна политичката волја за тоа, Еврпската унија и САД треба да помогнат“, рече Дел Понте во интервјуто.
XS
SM
MD
LG