Достапни линкови

Рекордни 241 номинација за годинашнава Нобелова награда за мир


Алфред Нобел
Норвешкиот Нобелов Комитет соопшти дека добил 241 номинација за годишната награда за мир за 2011. Станува збор за 18 индивидуални номинации и 53 организации.

Добитникот на престижната Нобелова награда за мир ќе биде соопштен во Октомври.

Комитетот не ги открива имињата, но оние кои стојат зад номинациите објавија имиња на како на пример – рускиот активист за човекови права Светлана Ганушкина, Викиликс и кубански дисиденти.
XS
SM
MD
LG