Достапни линкови

Индија - осудени на смрт пироманите на возот во Гујарат


Во Индија се осудени 11 лица на смрт заради подметнување пожар во патнички воз во кој загинаа 59 лица. Други 20 лица добија доживотен затвор.
Пожарот во возот во Гујарат во 2002 предизвика големи верски насилства во кои потоа загинаа најмалку 1200 луѓе..
Во возот беа индуси кои патуваа на аџилак.
XS
SM
MD
LG