Достапни линкови

Нов протест во Загреб


На Цветниот плоштад во центарот на Загреб синоќа е одржан нов антивладин протест, организиран од приврзаниците на Иван Пернар, на кој се собрале меѓу 200 и 300 учесници и кои се упатиле кон зградата на Владата, а потоа кон седиштето на ХДЗ. Во своите говори демонстрантите, кои се главно млади луѓе, го изразиле своето незадоволство од актуелната власт и предупредиле на неиздржливата ситуација во државата во која има 334.000 невработени.Синоќешниот собир помина без поголеми инциденти а за денеска е најавено ново собирање .
XS
SM
MD
LG