Достапни линкови

Немирите во Либија ја намалија испораката на нафта


Анти-владини демонстранти пред нафтен терминал во Либија
Меѓународната агенција за енергија соопшти денеска дека немирите во Либија го намалиле за половина производството на нафта во светот. Либија произведуваше околу 1,6 милиони барели на ден. Саудиска Арабија која е една од најголемите производители на нафта во меѓувреме соопшти денеска дека земјата е посветена на одржување на стабилноста на пазарот со нафта и дека испораката на нафта и натаму се одвива без проблеми.
XS
SM
MD
LG