Достапни линкови

Клинтон-време е либискиот лидер Гадафи да поднесе оставка


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека време е либискиот лидер Моамер Гадафи да поднесе оставка, без понатамошно насилство и одложување. Клинтон која се обрати пред Советот за човекови права на ОН во Женева повика меѓународната заедница да работи заедно на наредните чекори за да се стави крај на кризата во Либија. Според Клинтон позицијата на Вашингтон е дека неможе да стане збор за никакви преговори се додека режомот на Гадафи малтретира и убива цивили.
XS
SM
MD
LG