Достапни линкови

Курдската работничка партија го прекина примирјето


Курдската работничка партија го прекина примирјето, бидејќи турската влада не била посветена на дијалогот. Според соопштението на партијата примирјето кое беше објавено на 13 август веќе нема смисла, поради политиката на властите, кои сакаат да ги уништат Курдите. Партијата објави дека отсега поефикасно ќе се заштитува од операциите на турските безбедносни сили, но нема прва да ги напаѓа.
XS
SM
MD
LG