Достапни линкови

Демонстрантите во Оман блокираа пристап до пристаниште


Демонстрациите во Оман
Илјадници демонстранти во Оман денеска го блокираа пристапот во второто по големина пристаниште во Сохар. Безбедносните сили во меѓувреме ги затворија патиштата кои водат до Сохар, кој е 200 километри одалечен од главниот град Мускат. Властите соопштија дека вчера најмалку едно лице загинало, откако полицијата употребила солзавец и гумени куршуми за да ги растера стотиците демонстранти низ градот.
XS
SM
MD
LG