Достапни линкови

Египет му забрани на Мубарак да патува и му го замрзна имотот


Соборениот египетки претседател Хосни Мубарак со поранешниот лидер Анвар Садат
Египетските власти му забранија на соборениот претседател Хосни Мубарак и на неговото семејство да ја напуштат земјата и наредија да биде замрзнат нивниот имот. Обвинителството соопшти дека ги истражува жалбите за акумулација на богатството на поранешниот претседател. Мубарак поднесе оставка на 11 февруари по неколку неделните протести против неговиот режим. Се претпоставува дека Мубарак и неговото семејство направиле милијарди долари за време на триесет годишното владеење.
XS
SM
MD
LG