Достапни линкови

Вељаноски-СДСМ да предложи кандидат за претседател на ДИК


Трајко Вељаноски
На денешната кординативна средба во Парламентот бил донесен заклучок дека новиот претседател на ДИК треба да биде од СДСМ. Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски ја повика СДСМ според законскиот рок до сабота да достави предлог за кандидат за нов претседател на ДИК. Според Вељаноски претседателот треба да биде од СДСМ и да има по еден член од други четири опозициски партии и челнови од владејачката коалиција. СДСМ не присустуваше на координативната средба. Вељаноски најави дека во четврток на координативната средба ќе се разговара за Изборниот законик и Судскиот ссовет.
XS
SM
MD
LG