Достапни линкови

Во Кина избројани милијарда и 340 милиони луѓе


Кина соопшти дека нејзината пополација во минатата година достигнала милијарда и 340 милиони луѓе. На пописот во 2000-та година во Кина биле евидентирани милијарда и 295 милиони. Се претпоставува дека зголемувањето на бројот на кинезите се должи и на фактот што сега биле попишани и десетици милиони луѓе кои од селата, мигрирале во градовите во потрага по работа.
XS
SM
MD
LG