Достапни линкови

Белорусија го крши ембаргото за оружје за Брегот на Слонова Коска


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун свика итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите Нации поради извештаите дека Белорусија го прекршила меѓународното ембарго за извоз на оружје во Брегот на Слонова Коска. Имено, Белорусија му продала 3 борбени хеликоптери и опрема на владејачкиот режим.
XS
SM
MD
LG