Достапни линкови

Јужна Кореја стартуваше со воените вежби


Јужнокорејски и американски воени трупи денеска ги започнаа своите годишни воени вежби и покрај предупредувањата на Северна Кореја. Јужна Кореја и САД велат дека вежбите имаат цел да се подготват војниците за одговор на потенцијална вонредна сосотојба на корејскиот полусотров. Вчера Северна Кореја соопшти дека вежбите претставуваат опасeн заговор за соборување на северникорејската влада.
XS
SM
MD
LG