Достапни линкови

Тунис доби нов премиер


Тунискиот премиер Мухамед Ганучи си поднесе оставка
Нов премиер на Тунис е Беџи Каид Есебси, откако Мухамед Ганучи вчера поднесе оставка од функција . Есебси се смета за Либерал и досега бил неколку пати на министерска функција, бил министер за надворешни работи, за одбрана и претседател на парламентот. Според официјалните податоци најмалку 3 лица загинале а над 200 се повредени од петокот навака во антивладините демонстрации.
XS
SM
MD
LG