Достапни линкови

Жупе е нов француски министер за надворешни работи


Поранешната француска министерка за надворешни работи
Францускиот претседател Никола Саркози за нов министер за надворешни работи го именува поранешниот премиер Ален Жупе откако министерката за надворешни работи Мишел Елиот мари поднесе оставка Саркози во своето телевиско обраќање , изјави дека досегашната функција на Жупе, министер за одбрана ќе ја преземе Жерард Лонге, лидерот на владеачката партија во францускиот Сенат. За министер за внатрешни работи е назначен блискиот соработник на Саркози, Клод Геан. Оставката на досегашната министерка Мари беше очекувана по скандалот кој настана по незиното патување на одмор во Тунис за време на немирите. Таа неодамна призна дека патувала со приватен авион на тунсикиот бизнисмен Азиз Милед, човек кој се смета дека е близок до режимот на соборениот туниски претседател Зин Ел Абидин Бен Али.
XS
SM
MD
LG