Достапни линкови

Ердоган: Германија се плаши од Исламот


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган предупреди за растечкиот тренд на расизам и страв од Исламот во Германија. Ердоган во својот говор пред 10 илјади турски имигрантии во западниот град Диселдорф изјави дека Турција е загрижена за појавата на расизам во Грманија. Германската новинска агенција ДАРД јавува дека Ердоган побарал од Германците и турските имигранти да се почитуваат меѓусебе. Во Германија живеат над 2,5 милиони луѓе со турско потекло.
XS
SM
MD
LG