Достапни линкови

„Говорот на Кралот“ доби Оскар за најдобар филм


Натали Портман добиртничка на Оскар за улогата во филмот „Црниот Лебед“
Филмот „Говорот на Кралот“ на 83 тото доделување на филмските награди во холивудскиот театар „Кодак“ освои Оскар во неколку категории, најдобар филм , најдобар актер , најдобра режија и оригинално сценарио. Филмот имаше вкупно 12 номинации. Филмот „Социјална Мрежа“ зема оскар за најдобро адаптирано сценарио, најдобра музика и монатажа. Актерите Натали Портман и Колин Фирт се добитници на престижната награда за најдобри глумци. Домаќините на синоќешното 83 доделување на најпрестижната холивудска награда Оскар беа актерите Ен Хетевеј и Џејмс Франко
XS
SM
MD
LG